Młodzi Ambasadorzy Tolerancji

Klub Sądecki Sztetl powstał podczas realizacji programu Młodzi Ambasadorzy Tolerancji, realizowanego przez Fundację Nomina Rosae w ramach programu Obywatele dla Demokracji.

Celem programu „Sądecki Sztetl – Młodzi ambasadorzy Tolerancji” jest przygotowanie młodzieży z Nowego Sącza i okolic do samodzielnego działania przeciwko stereotypom i antysemityzmowi. Cel ten ma zostać osiągnięty dzięki stworzeniu wybranej grupy 20 młodych osób ze szkół gimnazjalnych i ponadgimazjalnych, która weźmie udział w specjalistycznym, niezwykle ciekawym i atrakcyjnym szkoleniu z zakresu historii Żydów, ze szczególnym uwzględnieniem dawnych żydowskich mieszkańców Sądecczyzny. Na młodych adeptów tego niezwykłego kursu czekać będą wycieczki, warsztaty, ciekawe wykłady, działania artystyczne – w tym wspólna praca nad filmem, wydawnictwem i wystawą.

Zapisy do programu przyjmowane są do 22 czerwca 2015!!!

Szczegóły dotyczące programu oraz ankiety zgłoszeniowe znajdują się na stronie www.nomina.pl w zakładce Edukacja/Młodzi Ambasadorzy Tolerancji

Poniżej znajduje się krótki opis programu w formie Q&A:
O co chodzi?
Stań się częścią aktywnej grupy ambasadorów tolerancji! Weź udział w świetnym kursie dzięki któremu poznasz kulturę i historię polskiej społeczności żydowskiej i sam będziesz mógł uczyć i dzielić się wiedzą, a także promować postawy tolerancji w swoim otoczeniu.Dlaczego jest to ważne?
Dziś mamy poczucie, że nasze prawo do życia jest niepodważalne, że wolno nam być kim tylko chcemy, a pokój jest nam dany na zawsze.
76 lat temu wybuchła 2 woja światowa, w jej wyniku Polska ogromnie ucierpiała. Wojna ta była m.in. efektem szeroko propagowanej ideologii nienawiści i nietolerancji. W sposób szczególny dotknęła ludności pochodzenia żydowskiego.
Przed jej wybuchem w Polsce mieszkało wielu Żydów. Polska była ich ojczyzną i domem – dzięki nim nasza kultura, nauka i historia wzbogacały się i zyskały niepowtarzalny charakter. W czasie 2 wojny światowej Żydom odmówiono prawa do istnienia. Niemal wszyscy polscy Żydzi zostali zamordowani. Świat, który współtworzyli bezpowrotnie zniknął.
Los ludności żydowskiej jest dla nas przestrogą, że o pokój, tolerancję i wolność trzeba nieustająco dbać! Tolerancja jest jednym z kluczy do pokoju, zrozumienia i poszanowania drugiego człowieka.

Co zyskam dzięki udziałowi w programie?
Podczas prowadzonych w ramach programu wykładów i warsztatów chcemy przekazać Ci wiedzę, której nie otrzymasz w szkole. Wykładowcami i prowadzącymi zajęcia będą wybitni eksperci z całej Polski, najlepsi znawcy tematu, a większość z nich to pracownicy uniwersytetów. Na zakończenie programu uzyskasz dyplom i weźmiesz udział w uroczystej gali.

Co zobaczę?
W programie odwiedzimy wiele ciekawych miejsce związanych z historią Żydów – zobaczymy muzea i cenne eksponaty w Tarnowie, Krakowie, Włodawie i Lublinie. Odwiedzimy Muzeum Żydów Polskich Polin oraz Muzeum – Miejsce Pamięci w Bełżcu. Odkryjemy pamiątki i miejsca w naszym regionie.

Czego się nauczę?
Dzięki ciekawym warsztatom, wykładom i wyjazdom zdobędziesz wiedzę o historii i kulturze polskich Żydów oraz o wielokulturowej Polsce. Poznasz także tajniki pracy historyków – wspólnie odwiedzać będziemy archiwa i opracowywać zabytkowe zbiory dokumentów – a także filmowców – razem będziemy współtworzyć film opowiadający o historii ludności żydowskiej w regionie, o Tobie i Twojej grupie ambasadorów tolerancji. Zdobędziesz wiedzę, która pozwoli Ci być przewodnikiem i nauczycielem dla innych.

Czego dokonam?
W dzisiejszym świecie tolerancja i otwartość na innych są bardzo ważne. Jeśli chcemy żyć godnie i w pokoju w następnych latach, sami musimy dbać o te wartości. Biorąc udział w programie, ucząc się i działając z nami będziesz mógł zmieniać świat na lepsze.

Jak się zgłosić do programu?
Liczba miejsc w programie jest ograniczona, dlatego żeby wyłonić kandydatów przygotowaliśmy proste ankiety zgłoszeniowe. Możesz je pobrać ze strony http://www.nomina.pl, wypełnić, a następnie odesłać do nas e-mailem lub pocztą w terminie do 22 czerwca 2015 roku. Na podstawie ankiet wyłonimy 20 członków grupy ambasadorów tolerancji.

Program ogólnie
Zaczynamy od otwartych wykładów i warsztatów „Kim właściwie są żydzi” (Michał Majewski i Magdalena Prokopowicz  z Muzeum Historii Żydów Polskich „POLIN” w Warszawie) oraz „Żyć obok, czy żyć wspólnie – specyfika relacji pomiędzy grupami narodowymi i wyznaniowymi” (dr hab. Dariusz Niedźwiedzki, Instytut Europeistyki UJ)  – 25 i 26 maja, Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ – na które możesz wybrać się ze swoją klasą.
Program jest ułożony w taki sposób, aby nie kolidował z Twoimi zajęciami i obowiązkami szkolnymi, dlatego większość działań w jego ramach przewidziana jest na okres wakacyjny. Sporo rzeczy ustalimy też wspólnie, kiedy spotkamy się 29 czerwca:

– Czerwiec
Spotkanie inauguracyjne grupy (29.06, Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ)
– Lipiec
Warsztaty z archiwistyki, wycieczka do Lublina i Warszawy, lokalne spacery edukacyjne, warsztaty z kultury żydowskiej
– Sierpień
Wycieczka do Krakowa, warsztaty z tolerancji, współpraca przy działaniach artystycznych związanych z rocznicą likwidacji getta w Nowym Sączu
– Wrzesień
Wspólnie tworzymy film i edukacyjne wydawnictwo dla szkół na Sądecczyźnie
– Listopad
Program Jesienna Jesziwa w Starym Sączu, na który możesz wybrać się ze swoją klasą.
– Marzec 2016
Wspólnie tworzymy wystawę plenerową, organizujemy uroczystą galę z prezentacją filmu i wydawnictwa i oczywiście odbierasz swój dyplom!

Co dalej…
Jesteś już samodzielnym przewodnikiem – możesz oprowadzać i uczyć, propagować postawy tolerancji w swoim otoczeniu. Możesz także zapisać się do stworzonego specjalnie dla młodych ambasadorów klubu „Sądecki sztetl” i działać dalej z nami!

Jeżeli chcesz przeczytać więcej, zajrzyj na strony www.nomina.pl oraz www.sadeckisztetl.com lub skontaktuj się z nami
Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG (www.eeagrants.org)

 Partnerami Fundacji w realizacji projektu są Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ, Małopolskie Towarzystwo Oświatowe oraz Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Nowym Sączu
Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Młodzi Ambasadorzy Tolerancji”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s